+
PL | DE
 
Nowy hotel w sercu Świeradowa!
MIASTO
Świerk + rad tworzy nazwę Świeradów. To miejscowość, która dzięki wodom o leczniczych właściwościach już w XVI w. trafiła na mapę Śląska jako uzdrowisko. Pierwszym, który po badaniach specjalnie powołanej komisji opisał skład i lecznicze właściwości tutejszych źródeł w sposób naukowy, był balneolog doktor Caspar Schwenkfeld, za jego czasów nie odkryto jednak wszystkiego, czym okolica dysponuje. Rad pojawił się dopiero końcem XIX wieku w laboratorium M.C. Skłodowskiej, a jego obecność w Świeradowskim zdroju zdradziła w latach trzydziestych XX w. słynna żaba - bohaterka najbardziej znanej świeradowskiej legendy. Świeradowskie źródła są więc radoczynne.

Z powstaniem tej górskiej osady związane są dwie różne historie. Jedna z nich mówi o skarbie ukrytym w XII wieku w Górach Izerskich, w okolicy dzisiejszego zwaliska bożku pogańskim Serbołużyczan o imieniu Lwiniec, po niemiecku „Flins”, jednak mało prawdopodobne jest aby Łużyczanie przedzierali się przez puszczę jaka porastała wtedy góry, aby ukryć najcenniejszy dla nich skarb, a więc informację tą traktuje się bardziej jako podanie izerskie. Prawdopodobniejsza jest teza Johannesa Scholdana o tym, że słowo „flins”, to pradawny synonim odnalezionego w Górach Izerskich kwarcu. Obie te drogi prowadzą do używanej do 1945 roku nazwy Flinsberg (góra z flinsem, góra Flinsa), która dziś jest powszechnie używana, wyłącznie jednak w celach marketingowych.

Osią miasta jest rzeka Kwisa i to nieopodal niej znajdowała się karczma „Czyścisakwa”, którą na podstawie adnotacji w kronikach wiąże się z początkami osady. Wokół gospody, wg jednej z tez, miała powstać miejscowość. Jeszcze nie odkryto źródeł odpowiadających na pytanie, czy pierwsza była „Czyścisakwa”, czy Flinsberg.

Miasto położone jest w sercu polskich Gór Izerskich, ze wszech stron otoczone kopulastymi szczytami tzw. górą domową miasta od stuleci nazywano Stóg Izerski, na który od grudnia 2008 roku można dostać się wygodnie i komfortowo koleją gondolową, a zimą w tym znajdującym się bardzo blisko naszego hotelu, ośrodku Ski & Sun można zasmakować białego szaleństwa.

Spacerując po mieście i jego obrzeżach można natknąć się na bardzo dużo ciekawostek związanych z jego historią i życiem dawniejszych mieszkańców. Można znaleźć interesujące pomniki, budynki i obiekty sportowe – czasem mocno zrujnowane, ale wciąż przemawiające do wyobraźni turysty. Za przykłady mogą posłużyć kamienny tor bobslejowy (1800m długości i siedem zakrętów), czy pozostałość po skoczni narciarskiej.